A keresztény társadalmi tanítás lényegét Máté evangéliumának 25. fejezete (34-46) foglalja össze. Adtál enni az éhezőnek? Adtál inni a szomjazónak? Befogadtad az idegent? Felöltöztetted a mezítelent? Meglátogattad a betegeket és a foglyokat? Miért? Mert az éhező, a szomjazó, az idegen, a mezítelen, a beteg, a fogoly – Jézus Krisztus. „Amit egynek tesztek a legkisebbek közül, velem teszitek.”
Kedves Péter!
Joggal hivatkozol erre a tanításra „keresztény testvéreket” megszólító, nyílt leveledben. Az írás alapos, mint mindig, gondosan adatolt, mint mindig, és ezért jó hosszú is – mint szinte mindig. Érdemes végigolvasni, köszönet érte!
Majdnem minden részletben igazad van. A most lezárult kormányzati ciklus valóban nem a kereszténydemokrácia diadalának ünnepe. Ha a kereszténydemokrata alapelvekkel (perszonalitás, szubszidiaritás, szolidaritás) szembesítjük a négyéves időszak politikáját, világosan kiütköznek az ellentétek. A hatalom birtokosai nem a közjóért munkálkodtak, hanem egy új arisztokrácia anyagi és hatalmi helyzetének megszilárdításáért. Társadalomképük alapja nem a személy, hanem a dolgozó ember volt. Ugyanakkor nem minden dolgozó embert becsültek meg, csupán klientúrájukat, és azokat, akik megítélésük szerint közvetlen hasznot hozó munkát végeznek. Nem megerősítették a kisközösségeket, az önkormányzatokat, a civileket, hanem kíméletlenül központosítottak. Nem növelték, hanem gyengítették a társadalmi szolidaritást, amikor a tehetőseknek adtak, a szegényektől elvettek.
Megértem az elkeseredett hangot, de nem értem a moralizálást. Erkölcstelen lenne, aki a Fideszre szavaz? Vagy – mint mondod – a Jobbikra? Melyik pártra leadott szavazat erkölcsös? A többi ellenzéki párt családfogalma például ellentétes a katolikus, az ortodox és több protestáns egyház biblikus alapú család- és társadalomképével. Erkölcstelen lenne az a katolikus, ortodox, protestáns, aki ennek ellenére őket támogatja? Minthogy egyik párt sem képviseli a kereszténydemokráciát, a keresztények erkölcstelenek, ha bármelyik parlamentbe jutásra esélyes pártra voksolnak? Másokhoz hasonlóan a keresztények is több szempontot kénytelenek megfontolni, amikor részt vesznek a választási játékban. Én a döntést egyszerűen rájuk bíznám, és nem korholnám őket, még ha az eredménye fájdalmas lesz is. Lehet, hogy téves szempontok alapján döntenek, de az evangélium szerint nem azt fogják rajtuk számon kérni, hogy kire szavaznak négyévente egy személytelen politikai rendszerben, hanem hogy személyesen mit tesznek a legkisebbekkel.