A KÉSZ körmendi csoportjának szervezésében tartott előadást a verbita szerzetes – a Szombathelyi Egyházmegye tájékoztatása.
Tete Remis Indiából származó verbita szerzetes jelenleg a körmendi Árpád-házi Szent Erzsébet plébánián teljesít lelkipásztori szolgálatot. 2014. május 20-án „Kereszténység Indiában, hatása az emberek életére” címmel tartott előadást a polgármesteri hivatal zsúfolásig megtelt nagytermében.
Szent Tamás apostol Kr. u. 52-ben érkezett Indiába, és Szent Bertalan apostol is itt végzett missziós tevékenységet. 1542. május 6-án Portugáliából érkeztek jezsuita misszionáriusok, akik szintén a keresztény hitet terjesztették a nép között. A XVI. században Xavéri Szent Ferenc végzett hittérítő munkát Indiában.
A kezdeti missziós tevékenységnek pozitív és negatív hatásai egyaránt voltak az országban. Remis atya a pozitív hatások között említette az éhezők étellel és itallal való ellátását, egészségügyi központok, kórházak létesítését, ingyenes orvosság biztosítását. Méltatta a missziósok oktatásban betöltött szerepét, az iskolák alapítását, amelyek a munkanélküliség megszűnéséhez vezettek. Ezzel az intézkedéssel az indiai Egyház nagyban hozzájárult az ország fejlődéséhez. A hittérítők szociális munkájukkal javítottak az út és áram nélküli településeken élők életkörülményein. Megtanították a családokat az önellátásra. Munkájuk során egyre több ember ismerhette meg Jézus Krisztus tanítását. A missziósoknak köszönhetően az indiaiak is küldetést kaptak az örömhír terjesztésére, így az indiai keresztények már az egész világon végeznek missziós tevékenységet.
Az előadó a negatív hatások között említette, hogy a misszionáriusok a kezdeti időkben nem voltak tekintettel az emberek kultúrájára, elutasították azt. Napjainkban azonban ez a probléma rendeződni látszik.
India alkotmánya ugyan biztosítja a szabad vallásgyakorlás lehetőségét, azonban a hindu fundamentalisták miatt, akik a keresztények jelenlétét rendkívül veszélyesnek tartják, ez a lehetőség mégsem válik valósággá. Az új jelölteket, egy megtérés elleni törvény miatt nem könnyű megkeresztelni. Jogi eljárásra is szükség van ahhoz, hogy valaki keresztény lehessen. Vannak olyan helyek Indiában, ahol üldözik és bántalmazzák a keresztényeket.
Ehhez kapcsolódóan példákat is említett Remis atya: Rani Mária nővér meggyilkolása 1995. február 25-én, keresztényüldözés Orissza államban Dara Singh vezetésével 1999. január 23-án, súlyos keresztényüldözés 2007. december 24-én Orissza államban, ami Fekete Karácsony néven híresült el. Az üldözés a csúcspontját 2008. augusztus 25. és 28. között érte el. Erről az eseményről rövid videót tekintettek meg, amelyben a helyi püspök azt nyilatkozta, hogy „a kereszténységet nem lehet megszüntetni, mert Isten velünk van!” Az események után az indiai kormány ígéretet tett a kereszténység és a kisebb vallások védelmére.
Egy videóval betekintést nyerhettek az indiai szentmise menetébe is. Az indiai ember számára a keresztény hit öröm, nem teher. A boldog hívők szívesen gyalogolnak az ünnepi szentmisére akár 10-25 km-t is.
Az előadás során betekintést nyerhettek az indiai keresztény emberek mindennapjaiba, a sokszor életet követelő hit megvallásába, és a példaértékű indiai keresztény hívők örömébe.
Magyar Kurír