A szélesebb közönséget a reneszánsz korig visszanyúló historikus koncertekkel és gyerekprogramokkal, a szakmabelieket színvonalas mesterkurzusokkal várja Fertődön az idén 30. születésnapját ünneplő Régi Zenei Napok.
A fertődi Esterházy-kastélyban június 21-én, szombaton kezdődő programsorozat Magyarország első és legrangosabb historikus zenei fesztiválja. A Filharmónia Magyarország által szervezett fesztivál korábban Soproni Régi Zenei Napok néven volt ismert.
A június 21. és 28. között tartandó, jubileumi Régi Zenei Napok egyik kuriózuma Bach egyik Vivaldi-átiratának autentikus előadása lesz: a Capella Savaria az a-moll versenyművet eredeti, négy csembalóra írt változatában szólaltatja meg.
A Spányi Miklós csembaló- és orgonaművész által vezetett Concerto Armonico koncertjével a háromszáz évvel ezelőtt született Carl Philipp Emanuel Bachról emlékeznek meg. A kastély dísztermében csendül fel a szerző két csembalóversenye, b-dúr triószonátája és e-moll szimfóniája.
A Régi Zenei Napok nyitányán, amely a Múzeumok Éjszakájának napjára esik, a Sonatores Pannoniae Együttes reneszánsz kori toronyzenékkel várja a közönséget. A fesztivál egy koncert erejéig ellátogat régi helyszínére, Sopronba is, ahol a Szent György-templomban, Magyarország legrégebbi, eredeti állapotában helyreállított historikus orgonáján Soós Gábor előadásában szólalnak meg a reneszánsz kor XIV-XV. századi kódexekben fennmaradt orgonaművei, németalföldi, itáliai, angol és francia különlegességek.
A fesztiválon neves művészek lépnek a közönség elé – így Nancy Argenta és Ingrid Attrot kanadai, valamint Baráth Emőke és Szigetvári Dávid magyar énekesek, a fiatal orosz hegedűművész, Dmitrij Szinkovszkij, Alexandra Koreneva csembalóművész, Szászvárosi Sándor gordonkaművész, Erik Bosgraaf virtuóz holland furulya- és Nicholas Parle ausztrál csembalóművész.
A rendezvény egyik fő vonulatát ebben az évben is a neves előadóművész-professzorok vezette mesterkurzusok – többek között furulya-, csembaló-, hegedű-, ének- és tánckurzusok – képezik. Újdonságot jelentenek a gyermekprogramok, amelyekkel elsősorban a közelben élőket szeretnék megszólítani.
A fesztivál utolsó napján a mesterkurzusok résztvevőinek zárókoncertjét hallgathatják meg az érdeklődők a kastélyban; a fertőszentmiklósi katolikus templomban Bach h-moll miséje hangzik el az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus előadásában, Vashegyi György vezényletével.
A régi zenei programsorozat barokk bállal, korhű ruhákkal táncolt historikus táncokkal ér véget – derül ki a beharangozóból.
Magyar Kurír